Instrukcja – Jak zainstalować Presety na telefonie w aplikacji Lightroom Mobile

Poznaj najprostszy poradnik instalacji presetów Lightroom
preset

Instrukcja – Jak zainstalować Presety na telefonie w aplikacji Lightroom Mobile

Zastanawiasz się jak zainstalować Presety na telefonie w aplikacji Lightroom Mobile? Jesteś w dobrym miejscu, ponieważ jest to najlepiej rozbudowany poradnik, który dotyczy tematu instalacji presetów (ustawień predefiniowanych) w aplikacji Lightroom Mobile.

Jeżeli jednak nasuwa Ci się pytanie “czym jest aplikacja Lightroom mobile?”, odsyłam Cię do wpisu, który porusza ten temat. Dowiesz się z niego jakie funkcję aplikacja posiada, skąd pobrać ją legalnie za darmo, oraz jak ją dostosować do swoich potrzeb.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 21 listopada 2020 roku.

Spis treści

 1. Adobe Lightroom mobile – Słownik pojęć
 2. Jak pobrać plik DNG na telefon? – Pobieranie presetu na telefon
 3. Jak zainstalować presety na telefonie w aplikacji mobilnej Adobe Lightroom?
 4. Jak dodać preset do swojego zdjęcia?
 5. Jak dostosować preset na wybranej fotografii?

Presety Lightroom – słownik pojęć

Co to jest preset?

Preset to cała seria ustawień i parametrów (metadanych), które wpływają na ostateczny wygląd zdjęcia. Preset zawiera między innymi, informacje o ustawieniach kolorów, w rozbiciu na cienie, światła, czernie i tak dalej. Decyduje on o mocy kontrastu, prześwietlenia, o cieniach, czerniach i bieli. Pozwala manewrować nasyceniem dosłownie każdego koloru. To wszystko sprawia, że możemy wydobyć z naszych zdjęć (nawet wykonanych telefonem), prawdziwą magię i urok. Preset dobrej jakości, pasuje do wielu fotografii, niezależnie czy są to zdjęcia z wakacji, ujęcia architektury, zdjęcia rodzinne, jedzenia czy zwyczajne selfie. Takie właśnie są moje presety – dokładnie przygotowane i testowane przez bardzo długi czas, zanim trafią do sieci. Praktycznie każdy mój preset, działa już po jednym kliknięciu.

Co to jest plik DNG?

DNG ( z ang. digital negative) jest to cyfrowy format zdjęcia, stworzony przez firmę Adobe. Zachowuje on wszelkie metadane pliku, czyli między innymi parametry obróbki zdjęcia. To właśnie ten plik jest tym, co kupujecie. Informacje jakie plik DNG posiada zaszyte w sobie, nazywamy właśnie PRESETEM.

Ps bardzo fajny artykuł na temat formatów plików, opisuje Marek Waśkiel – Polecam sobie rzucić okiem!

Jak powstaje preset?

Aby jeszcze bardziej Ci to uprościć, przedstawię Ci to od strony tworzenia presetu. Gdy Tworze preset, robie to w mojej aplikacji Lightroom. Wybieram zdjęcie z mojego telefonu i modyfikuje dziesiątki parametrów. Gdy jestem zadowolony z efektu końcowego, zapisuje zdjęcie w formacie DNG, aby wygenerowany plik zawierał wszystkie informacje o mojej obróbce fotografii. Gdy teraz ten plik trafi do Ciebie, do Twojej galerii w aplikacji Lightroom, masz możliwość skopiowania tych ustawień i utworzenia z nich presetu. Utworzony preset możesz nawet nazwać przykładowo “preset jesienny”, aby później łatwo go odszukać. Proste?  Nie martw się. W dalszych krokach dokładnie poprowadzę Cię krok po kroku.

Jak pobrać plik DNG na telefon? – Pobieranie presetu na telefon

Gdy kupisz swój pierwszy preset, na przykład w moim sklepie, lub dostaniesz go z innego miejsca, proces implementacji wszędzie będzie wyglądać jednakowo. Ale zanim przejdziesz do procesu instalacji, najpierw preset musi znaleźć się na Twoim telefonie. I tutaj mogą pojawić się niewielkie problemy.

Zip lub Rar – Jak rozpakować paczkę, w której spakowane są presety

Otóż, często zdarza się, że pobrany preset, jest spakowany paczką w formacie zip, albo rar. To coś w rodzaju plecaka, w którego wnętrzu, chowa się komplet przedmiotów. W naszym przypadku są to pliki. Należy rozpakować tą paczkę, aby dostać się do plików, które są nam potrzebne. Jeżeli Twój telefon nie posiada opcji rozpakowywania takich paczek, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni program na swój telefon, który Ci to umożliwi. Poszukaj aplikacji typu unzip, unrar itd. Na pewno Twój sklep z aplikacjami w telefonie wyświetli sporo aplikacji, które rozwiążą problem.

Jeżeli jednak ten krok okaże się dla Ciebie zbyt skomplikowany, odezwij się do mnie prywatnie mailowo, na instagramie lub facebooku, a przeprowadzę Cię przez ten krok.

Gdy uda się rozpakować paczkę zip i pliki zapiszą się do Twojej galerii zdjęć, lub do katalogu, wtedy dopiero możesz przejść do części artykuły, dotyczącego instalacji presetów.

Pss.. niektóre telefony nie potrafią wygenerować podglądu obrazu, który prezentuje plik DNG. Czasami pokazuje się czarny lub biały obraz. Nie szkodzi! Po zaimportowaniu do Lightrooma, zobaczysz prawidłowe zdjęcie.

Jak zainstalować presety na telefonie w aplikacji mobilnej Adobe Lightroom?

Gdy plik DNG znajduje się już w Twojej galerii zdjęć lub w katalogu Twojego telefonu, możesz przejść przez poniższe kroki. Pamiętaj o tym, że często plik DNG w galerii telefonu, nie posiadają żadnego podglądu. Zazwyczaj zobaczysz go jako czarne lub białe zdjęcie. Nie martw się. Po zaimportowaniu go do lightrooma, będzie wyglądać już tak jak powinien.

1. Przejdź do aplikacji Lightroom Mobile, a następnie przejdź do widoku albumów. Kliknij po prawej stronie na dole, na niebieską ikonkę “+”.

2. Pojawi się menu w którym wybierasz skąd chcesz dodać plik DNG. Gdy zobaczysz galerię, znajdź plik DNG i wskaż go i dokonaj importu.

4. Kliknij na ikonkę kropek po prawej stronie u góry i wybierz opcję “Utwórz ustawienia predefiniowane”.

5. Wprowadź nazwę dla presetu oraz stwórz dla niego dedykowaną grupę “Preset group” następnie zatwierdź w prawym górnym rogu. Gotowe!

Czasami Twoje zdjęcie może nie wyglądać do końca tak, jak tego oczekiwaliśmy. Wtedy trzeba trochę pobawić się ustawieniami zdjęcia, aby osiągnąć zadowalający efekt.

Jak dodać preset do swojego zdjęcia?

Zakładam, że masz już dodany preset do aplikacji Lightroom Mobile. Tera opiszę Ci jak go dodać na swoje zdjęcie. W pierwszej kolejności wchodzisz w galerię swoich zdjęć w aplikacji Lightroom Mobilem i wybierasz zdjęcie, na które chcesz nałożyć preset.

1. Gdy masz aktywne swoje zdjęcie, przewiń palcem w opcjach na dole ekranu, aby znaleźć opcję “Ust Pred” (pełna nazwa to Ustawienia Predefiniowane – wcześniej ta opcja nazywała się “Presets”).

2. Wysunie się menu z listą presetów. Na samej górze tej listy, będzie nazwa kategorii ze strzałką w dół. Naciśnij na nią, aby wskazać grupę, którą stworzyliśmy podczas instalacji presetu.

3. Teraz wyświetli się lista Twoich presetów. Odnajdź swój preset. Kliknij na niego, aby go dodać do zdjęcia. Gotowe!

Jak dostosować preset na wybranej fotografii?

Pamiętajmy, że każde zdjęcie się różni od siebie. Czasami po dodaniu presetu na zdjęcie, trzeba lekko je poprawić. Ale bez obaw. Jest to bardzo proste.

Temperatura zdjęcia

Jedną z podstawowych rzeczy, które warto poprawić to temperatura zdjęcia. Z opcji poniżej wybieramy „Color” Pokaże się okno z różnymi parametrami. Na początek interesuje nas parametr „TEMP”(1) który odpowiada za „ciepło” Twojego zdjecia. Przesuwając suwaczkiem delikatnie w lewo lub w prawo, zmienisz temperaturę. Zdjęcie zrobi się bardziej niebieskie lub pomarańczowe. Używaj tej opcji bardzo delikatnie.

Światło i kontrast

Kolejną opcją i ostatnią na którą wręcz musisz zwrócić uwagę to „Light” -> ikonka słoneczka. Znajdziesz ją na dole w opcjach. W oknie „Light” znajdziesz bardzo ważny paramter oznaczony jako „Exposure” czyli ekspozycja. Dzięki niej rozjaśnisz bądź przyciemnisz zdjęcie. W tym samym oknie znajdziesz jeszcze kilka ważnych opcji. Contrast, Highlights, Shadows, White oraz Blacks. Śmiało, pobaw się nimi i obserwuj jakie zmiany zachodzą na edytowanym zdjęciu. To jest dla Ciebie zawsze dodatkowa nauka, która przyda się na przyszłość.

Pobierz instrukcję Instalacji Presetów w wersji PDF – za darmo

Przygotowałem dla Ciebie uproszczony poradnik na temat instalacji presetów. Znajdziesz w nim dodatkowo informację o tym, jak później dobrze je ustawić na swoich zdjęciach. Podaj swojego maila abym móc go pobrać.

  Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci info o nowych tekstach i promocjach. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

  Subscribe
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments

  […] Instalacja presetów […]

  Roksana

  Dostałam email ale bez prezentu co zrobić, nie mogę go rozpakować bo przekierowuje mnie na stronę z której go kupilam